پلی متیل متاکریلات( PMMA ) چیست؟

قیمت روز مواد پلاستیک

پلی متیل متاکریلات (PMMA) متعلق به خانواده پلیمر های مصنوعی است. ماده ای بسیار شفاف، سخت، با مقاومت عالی در برابر اشعه ماوراء بنفش و هوا است. این متریال قابلیت برش لیزری، فرم دهی، سمباده زدن، سوراخ کردن، خم کردن و … را دارد.

این متریال با ویژگی های که درباره آن مطرح شد و در ادامه نیز به آنها می پردازیم، در صنعت روشنایی و نورآرایی توانسته است به یک متریال مناسب برای عملی شدن برخی ایده ها تبدیل گردد. این متریال بخش اصلی فیبرهای نوری را تشکیل می دهد همچنین در ساخت چراغ های خاصی نیز کاربرد دارند.


بیشتر بدانید : تفاوت پلیمر و پلاستیک


 

‎هدایت نور:

از PMMA در موارد بسیاری به جهت ویژگی های منحصر به فرد آن استفاده می شود. تقریبا ویژگی هدایت نور شاخص ترین قابلیت این متریال است. PMMA متداول تا ۹۳ درصد نور را انتقال می دهد که بیش از متریال های دیگر از جمله شیشه یا پلاستیک است. این ویژگی قابل ملاحظه باعث شده است از آن در ساخت بسیاری از تجهیزات روشنایی استفاده بشود.

مقاومت در برابر اشعه های UV :

از آنجا که این ماده در برابر اشعه های UV با ثبات است، برای تجهیزاتی که در فضای خارجی به کار می روند استفاده می شود. در واقع این ماده برای مدت زمان طولانی می تواند در اینگونه فضاها بدون تغییر رنگ به کار گرفته بشود.

سختی سطوح:

سطوح این ماده در برابر خراش و آسیب هایی از این دست مقاومت خوبی از خود نشان می دهند. این ویژگی در مواردی که زیبایی بصری در بلند مدت برایمان اهمیت ویژه ای دارد بسیار کاربردی و مناسب خواهد بود.

خواص منحصر به فرد برای عملکرد منحصر به فرد :

در مقابل شکستن این ماده یک جایگزین مناسب نسبت به شیشه محسوب می شود. این ماده قابلیت بهبود به وسیله ی ترکیب شدن با سایر موادی که ویژگی های آن را تقویت می کند، را نیز دارد. این تغییرات در ترکیبات آن معمولا به منظور بهبود خواص این پلیمر برای کاربری های ویژه ای انجام می گیرند.

نمونه هایی از ویژگی هایی که می توان از این طریق تنظیم نمود شامل مقاومت در برابر ضربه، مقاومت شیمیایی، بازدارندگی شعله، انتشار نور، فیلتر اشعه ماوراء بنفش، و یا جلوه های نوری و … هستند.

 

 

 


کلمات کلیدی مرتبط :

مکانیسم تهیه پلی متیل متاکریلات
فروش پلی متیل متاکریلات
قیمت متیل متاکریلات
کاربرد پلی متیل متاکریلات در پزشکی

مونومر متیل متاکریلات
فروش متیل متاکریلات
پلیمریزاسیون متیل متاکریلات
حلال پلی متیل متاکریلات

 

 

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر