شما اینجا هستید
صنایع پلاستیک و پلیمر » رویکرد ایران پلاست از «پلی‌اتیلن» باید به «پروپیلن» تغییر کند

رویکرد ایران پلاست از «پلی‌اتیلن» باید به «پروپیلن» تغییر کند

رویکرد ایران پلاست از «پلی‌اتیلن» باید به «پروپیلن» تغییر کند

اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر به نقل از “خبرگزاری نیپنا” ، «محمد حسن پیوندی» در گفتگو با ستاد خبری یازدهمین نمایشگاه بین المللی ایران پلاست با بیان اینکه از سال ۸۱ همزمان با اوج توسعه صنعت پتروشیمی از طریق برنامه سوم در شرکت ملی صنایع پتروشیمی به این نتیجه رسیدیم وقت آن رسیده در سطوح بین‌المللی نقش بیشتری داشته باشیم، گفت:

بر این اساس دو ابتکار جدید به خرج دادیم یکی طراحی همایش بین‌المللی پتروشیمی(IPF)  و دیگری برگزاری نمایشگاه ایران پلاست بود.

مدیرعامل هلدینگ تاپیکو با اعلام اینکه در آن ایام محصولات پلیمری ایران وارد بازار می شد و از طریق پارس جنوبی مزیت‌هایی در تولید محصولات پلیمری داشتیم، تصریح کرد:

زیرا میدان گازی پارس جنوبی حدود ۱۰ درصد ترکیبات دو کربنه به بالا دارد که ارزش افزوده بالایی بوده و ۹۰ درصد باقی متان است.

این پیشکسوت صنعت پتروشیمی با بیان اینکه یعنی این متان یا سوخت کشور را تشکیل می دهد یا برای صادرات گاز استفاده می شود و یا به اوره و متانول می تواند تبدیل شود، اظهار داشت:

در مورد ۱۰ درصد دوکربنه به بالا ۵٫۵ درصد آن اتان است و بهترین خوراک برای تولید اتیلن محسوب می شود از نظر حجم سرمایه گذاری، به عبارت دیگر برای نمونه سرمایه گذاری یک واحد یک میلیون تنی اتیلن که خوراک آن اتان است نصف واحدی است که با نفتا کار می کند.


بیشتر بدانید:پلی اتیلن چیست؟ (Polyethylene – PE)


پیوندی، افزود:

بنابراین طبیعی است که محصولات اتیلن و پلی اتیلن فراوان بوده و اتان یا باید سوزانده شود و ارزشی معادل متان دارد از نظر انرژی و یا تبدیل به اتیلن شود. بنابراین قیمت آن از حدی بالاتر نمی‌رود و هزینه حمل کشتی های آن بسیار گران است.

مدیرعامل هلدینگ تاپیکو با یادآوری اینکه با توسعه پارس جنوبی ایران صاحب حجم زیادی اتیلن شد و امروز درحدود ۵ تا ۶ میلیون تن تولید اتیلن داریم که کمتر از یک میلیون تن آن به پروپیلن تبدیل می شود اما یکی از کارهای خوب در تولید پلی اتیلن سبک است، تاکید کرد:

 بنابراین یک بعد فلسفه ایجاد نمایشگاه ایران پلاست  توانمندی ایران در تولید و عرضه محصولات پلی‌اتیلنی بود که به مرحله صادارت رسیده بود و باید بیش از گذشته در مجامع بین‌المللی شناخته می‌شدیم و حضور پیدا می کردیم.

به گفته این مقام مسئول مسئله بعد پروپیلن است و باید کار کنیم که سمت و سوی نمایشگاه ایران پلاست فقط پلی اتیلن نباشد به صورتی که عمده نیازهای پروپیلنی ما از طریق واردات تامین شود.

در حال حاضر براساس آمار شرکت ملی صنایع پتروشیمی تعداد شرکت‌های خارجی معادل شرکت‌های ایرانی شده است یعنی در کنار تاثیر مثبت برجام، بازار ایران برای آنها جذابیت خاصی پیدا کرده است بخش عمده این برای پروپیلن است.

پیوندی در ادامه با اعلام اینکه به شدت به کیفیت اعتقاد دارم، از نظم و انضباط غرفه ها، برنامه ها و ملاقات ها گرفته تا دیگر مسائل و باید ملاقات ها در نمایشگاه ایران پلاست هدفمند باشد که به دنبال دانش فنی هستیم، به دنبال فاینانس هستیم، گفت:

در جمع بندی پایانی برگزاری نمایشگاه ایران پلاست اگر بتوانیم به حل شدن نبود دانش فنی کمک کنیم یا اگر به تجاری سازی کردن کاتالیست های تولیدی کمک کنیم، موفق خواهیم بود.

مدیرعامل تاپیکو با بیان اینکه جمعیت زیادی از نمایشگاه ایران پلاست بازدید می کنند و جامعه فنی و تخصصی برای نیاز به نمایشگاه می‌آیند، تصریح کرد:

باید بتوانیم در این اتفاق برجام و نتایج آن را لمس کنیم؛ یکی از دلایل رشد کاتالیست‌ها همین نمایشگاه بوده که شرکتها متوجه شدند کاتالیست‌های مورد نیازشان ایرانی شده و از آن استفاده کردند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر