پلیمر چیست؟

قیمت روز مواد پلاستیک

برای نمایش قسمت اول مقاله اینجا کلیک کنید.

بخش دوم

نحوه تولید (Synthesis ):

برای اینکه پلیمریزاسیون اتفاق افتد، مونمرها باید حداقل ۲ نقطه ی واکنش پذیر یا گروه عاملی داشته باشد. دو راه برای ایجاد پلیمرهای مصنوعی وجود دارد

  1. روش افزایشی
  2. روش تراکمی

 

————————————————————————————————-

بیشنر بدانید: برترین تولیدکنندگان قطعات پلیمری خودرو در ایران

————————————————————————————————-

 

در سینتیک شناسی نوع زنجیریه ،آغاز واکنش با ترکیبی از مونومرها شروع می گردد که نتیجه ی آن ترکیبی از تعداد زیادی مونومر که واکنش نداده و پلیمر است.

پلیمرهای وینیلی (Vinil Polymers )ازمونومرهای وینیل مشتق می شوند، در ساختار اصلی آنها فقط اتم کربن قرار دارد.

مثال هایی از پلیمرهای وینیلی شامل :

پلی بوتادی ان, (Poly buta diene )پلی وینیل کلراید (Poly vinid choloride )پلی استیرن (Polystyrene ) ، پلی اتیلن (Polyethylene )، ، پلی پروپیلن (poly propylene ) است .

دومین روش عمده پلیمریزاسیون مرحله ای (step – wise polymerization )است که موجب ایجاد یک میانگین اندازه ی زنجیره ای می گردد.

پلیمرهایی که به طورخاص با این روش تولید می شوند شامل :

۱٫پلی کربنات ها ( polycarbonates )

۲٫پلی استرها ( polyesters )

۳٫ پلی یوریتان ها (polyurethanes )

زنجیرهای پلیمری که به روش تراکمی تهیه می شوند، دارای خاصیتی که اتم های بدون کربن نیز در ساختار آنها موجود است.

به عنوان مثال : پلی آمید _ نیتروژن در ساختار اصلی خود پلیمر دارد، درصورتی  که برای پلی کربنات ها اکسیژن در ساختار اصلی اضافه میشود.

پلیمرهای متراکم درحالت مذاب تولید می شوند (یعنی به واکنش دهنده ها حرارت داده می شوند تا مذاب گردند ) یا در حالت محلول هستند ( یعنی واکنش دهنده ها درحلال حل شده اند ) درحالتی دیگر واکنش بین فازی است (یعنی اینکه واکنش دهنده ها در حلال های متفاوت از لحاظ ترکیبات حل شده اند.)

خواص مولکولی (Molecular Properties ):

وزن مولکولی یک زنجیر پلیمر خاص به وسیله ی مجموع وزن مولکولی واحدهای تکرار شونده ایجاد می شود، متوسط آماری پلیمرها را توصیف می کند که یکی از آنها (وزن مولکولی میانگین است و دیگری وزن مولکولی است .)

اندازه از مهمترین خاصیت پلیمرهاست که به ما اجازه ی جمع کردن اطلاعات را می دهد (پروتئین ها و نوکلئیک اسیدها )

مواد پلیمری هر عملی را که زنجیره های پلیمری یا اجزای پلیمر را کج و راست کند به خاطر دارند مثل خم شدن،کشیده شدن و یا ذوب شدگی ها.

اندازه به عنوان یک تجمع درون زنجیره ای ثانویه به شمار می رود که توسط نیروهای واندروالس ایجاد گشته اند، برای پلیمرهای غیرقطبی ، مثلاً پلی اتیلن ، نیروی جاذبه برای هر کدام از واحدهای تکرار شونده کمتر از پلیمرهای قطبی است .

پلی وینیل کلراید پلیمری قطبی است، شامل نیروهای جاذبه ای که منشا آنها از هم گسیختگی ساختار و نیروهای دو قطبی ، است که مجموع این نیروها از نیروهای موجود در پلی اتیلن بسیار کمتر است.

پلیمرهای شامل پیوند های هیدروژنی (مثل پلی ساکاریدها ، نوکلئیک ها اسیدها, پروتیئن ها و نایلون است ) نیروهای جاذبه ی بزرگتری نسبت به حالت های قبل دارند.

پیوند هیدروژنی به اندازه ای در سلولز قوی است که موجب حل نشدن  آن درآب تا جایی که پیوندهای بین زنجیرهای هیدروژنی شکسته نشوند .

66

پلیمرها اصولاً ترکیبی با آرایش منظم و با آرایش نا منظم هستند.

به نقاط با آرایش منظم بخش های کریستالی شده و به نقاط نانظم بخش های آمورف گفته می شود.

نواحی کریستالی زیادی هستند که صلب اند و به پلیمرها مقاومت در برابر نیروهای خارجی را اعطا می کنند .همچنین نواحی آمورف به پلیمر خاصیت انعطاف پذیری می دهد.

اغلب  پلیمرهای تجاری دارای تعادل در نواحی آمورف و کریستالین هستند که به پلیمرخاصیتی می دهند که هم انعطاف پذیر و هم مستحکم باشند.

پلیمرها مواد ویسکوالا هستند، پلیمرهای نرم ، مانند: پلی اتیلن و پلی پروپیلن دارای تحمل در برابر کشیدگی بالای هستند و در زمان کشیدگی مقاومت و جهت گیری زنجیره ای پیدا می کنند.

پلیمرهای شکننده : مثلاً پلی استیرن ، استقامت کافی ندارند .و درکشش های کم شکسته می شوند.

777

ـ لیف (fiber ) ،یک ماده ی پلیمری است که زنجیره بسیاربلندی دارد ، یک لیف با رشته ی مقاومت کششی بالا ، سختی بالا و افزایش طول درحین کشش دارد .

مواد (materials ) :

الیاف(fibers ) مواد پلیمری هستند که از یک جهت بسیار محکم اند و ۱۰۰برابر عرضشان کوچکتر است.

ـ الاستومرها (elastomers ) : به آنها رابرتیر می گویند مواد پلیمری هستند که در زمان اعمال نیرو روی آنها تغییر شکل داده و هنگامی که نیرو قطع شود به شکل ابتدایی خود باز می گردند.

ـ پلاستیک ها، موادی هستند که خواصشان میان الیاف و الاستومرهاست .این مواد سخت و انعطاف پذیر هستند .پوشش ها و چسب ها عمدتاً از مشتقات مواد پلیمری تشکیل شده اند.

البته از گروه های دیگر نیز می توان کمک گرفت . به عنوان مثال :  پلی سیلوکسان (polysiloxanes )الاستومراست در صورتی که به عنوان چسب نیزاستفاده می شوند.

چسب ها و پوشش های مصرفی درصنعت شامل :لامینت ها ( laminates ) می باشند.

ـ مواد لایه ای مانند : درزگیرها و بتونه ها (Sealants and Caulks ) ، کامپوزیت ها (composites ) ،غشاها ( films) ، کریستال های مایع (liquid crystals ) ، سرامیک ها ، سیمان ها هستند.

افزودنی ها (additives ):

مواد پلیمری مورد استفاده معمولاً ترکیبی از یک پلیمر و یک یا چند جزء دیگر است.

مواد افزودنی می توانند جامد ، مایع و گاز باشند، افزودنی های جدید نیز شامل :پلاستیسایزها (plasticizers )، آنتی اکسیدان ها ( antioxydants )،مواد افزودنی رنگ زا ( colorants )، پرکننده ها (fillers )و تقویت کننده ها (reinforce ments )هستند .

بازیافت (Recycling ):

بسیاری از پلیمرها ترموپلاست (Thermoplastics )هستند.

این مواد را می توان دوباره ذوب و شکل دهی کرد  و با گرم کردن و فشردن آنها دوباره محصولات جدید تولید کرد، بازیافت پلیمرهای ترموست (Thermosets) بسیار مشکل تر است، به دلیل این که این پلیمرها ذوب نمی شوند و پیش از نرم شدن ساختارشان تخریب می شود.

این مواد در اکثر مواقع آسیاب شده و به پودر نرم تبدیل می شوند، این پودر نرم را با افزودنی ها (معمولاً چسب ها ، باندها (Binders )می آمیزند و سپس شکل دهی انجام میگیرد.

پایان مقاله

برای نمایش قسمت اول مقاله اینجا کلیک کنید.

 

 


کلمات کلیدی مرتبط :

پلیمر مصنوعی چیست

انواع پلیمر های مصنوعی

پلیمر های طبیعی
کاربرد پلیمر
پلیمر pdf

پلیمر چیست pdf

معنی پلیمر

مونومر چیست

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز این مقاله
Author Rating
51star1star1star1star1star

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر