شما اینجا هستید
پلیمر » نمادهای پالایشی و پتروشیمی شاخص بورس را به کانال ۹۷هزار واحدی بردند

نمادهای پالایشی و پتروشیمی شاخص بورس را به کانال 97هزار واحدی بردند

اخبار پلیمر به نقل از “ایران اکونومیست”، شاخص بورس امروز نیز با ثبت رکوردی جدید وارد کانال ۹۷ هزار واحدی شد و فاصله خود را با مرز یکصد هزار واحدی کمتر کرد.
نگاهی به معاملات امروز بازار نشان می دهد پالایشگاه ها و پتروشیمی ها بیشترین جذابیت را برای فعالان بازار سرمایه داشته و نقش اصلی را در رشد امروز شاخص ایفا کردند.
بر این اساس نمادهای فارس (هلدینگ خلیج فارس)، شتران (پالایش نفت تهران)، شپنا (پالایش نفت اصفهان)، شبندر (پالایش نفت بندرعباس)، مبین (پتروشیمی مبین) و شخارک (پتروشیمی خارک) بیشترین سهم را رد شد شاخص داشتند.
گروه فراورده های نفتی در معاملات امروز در صدر گروه های بورسی قرار داشت؛ در معاملات امروز در این گروه ۷۹ سهم به ارزش ۴۴۰ میلیارد ریال داد و ستد شد.
گروه فلزات اساسی به ارزش ۲۶۴ میلیارد ریال و خودرو به ارزش ۲۲۰ میلیارد ریال جایگاه های بعدی را به خود اختصاص داد.
در رده چهارم گروه شیمیایی با معاملاتی به ارزش ۱۹۳ میلیارد ریال جای گرفت.
گروه کانی های فلزی نیز با معاملاتی به ارزش ۱۷۲ میلیارد ریال رده پنجم را از آن خود کرد.
در معاملات امروز ۹۶۶ میلیون سهم، حق تقدم و اوراق بهادار به ارزش ۲ هزار و ۵۳۱ میلیارد ریال در ۷۰ هزار و ۲۹ نوبت خرید و فروش شد.
امروز همه شاخص های اصلی بازار سرمایه روندی صعودی داشتند.
بر این اساس، شاخص قیمت (وزنی – ارزشی) که در آن ارزش سهام شرکت های بزرگ اثر بیشتری بر شاخص می گذارد، ۲۲۸ واحد و شاخص کل (هم وزن) که در آن ارزش و وزن همه شرکت های بزرگ و کوچک در محاسبه شاخص کل، یکسان در نظر گرفته می شود، ۳۶ واحد رشد کرده است.
شاخص قیمت (هم وزن) که بیانگر سطح عمومی قیمت سهام شرکت های پذیرفته شده در بورس است، نیز ۲۷ واحد و شاخص آزاد شناور که بیانگر آن بخش از سهام شرکت هاست که قابل معامله در بورس باشد، ۶۸۸ واحد افزایش یافت.
شاخص بازار اول که به شرکت هایی اختصاص دارد که از نظر سرمایه، سودآوری و درصد سهام آزاد شناور شرایط بهتری دارند، ۵۷۴ واحد و شاخص بازار دوم بورس یک هزار و ۱۶۳ واحد بالا رفت.

** نقش عوامل مختلف در رشد بورس
یک کارشناس بورس ، درباره وضعیت بازار سرمایه و رشد شاخص بورس، بیان داشت: عوامل متعددی در رشد بورس نقش داشته اند که از مهم ترین آنها رشد قیمت فلزات بود که از ابتدای امسال آغاز شده و به تدریج باعث رشد گروه فلزات در بورس شد.

ایمان مقدسیان افزود: عامل دیگر رشد بورس، افزایش قیمت نفت به بالای بشکه ای ۶۰ دلار بود که حتی به بالای ۶۵ دلار نیز رشد کرد.
مقدسیان همچنین به نقش افزایش نرخ برابری دلار در رشد بورس اشاره کرد و ادامه داد: رشد بورس، بیشتر در گروه های صادرات محور که با نرخ دلار ارتباط نزدیکی دارند، رخ داده است.
این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد ادامه سودآوری بورس به پایداری عوامل یاد شده، بستگی دارد.
وی یادآوری کرد: برخی گروه ها مانند گروه های مرتبط با ساختمان و مصالح در ماه های اخیر در خواب بودند و رشد قابل توجهی نداشتند و حتی در برخی موارد، منفی بودند، بنابراین، سبد سهام شماری از افراد که سهام شرکت های مرتبط با آنها را داشته اند، با وجود رشد شاخص، زیانده بود یا بازدهی کمی را تجربه کرد.
این تحلیلگر بورس درباره ارزش معاملات بورس و ورود نقدینگی های جدید، بیان داشت: در ماه های گذشته با وجود ورود محسوس نقدینگی به بازار سرمایه، هنوز با نقطه ایده آل فاصله داریم.
Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر