شما اینجا هستید
پلیمر » نبض بورس کالا در دست پتروشیمی ها

نبض بورس کالا در دست پتروشیمی ها

اخبار پلیمر به نقل از “خبرگزاری نیپنا” ، مدیر عامل بورس کالای ایران اظهارکرد:

بورس کالا برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی کمک  ویژه‌ای کرده است از جمله این که صنایع  بالا دستی با کمک بورس کالا توانستند بخشی از درآمدشان  را پس‌انداز و برای طرح‌های توسعه‌ای سرمایه‌گذاری کنند و صنایع پایین دستی نیز  توسعه یافتند و شاهد افزایش تعداد و ظرفیتشان هستیم.

 حامد سلطانی نژاد با تاکید بر این که در بورس کالا اتفاق های متعددی در بازار فیزیکی و بازار مشتقات افتاده  است، گفت:

در بازار فیزیکی ارزش معاملات رشد فزاینده‌ای داشته است، در رینگ پتروشیمی، فرآورده‌های نفتی و صادراتی  رشد قابل ملاحظه‌ای به لحاظ حجم و  ارزش در بورس کالا  مشاهده می‌کنیم.

مدیرعامل بورس کالای ایران با تاکید بر این که در حوزه بازار مشتقه بیشترین ارزش معاملاتی قرارد آتی سکه را نظاره‌گر هستیم، تصریح کرد: همه اینها نشان دهنده این است که بورس کالای ایران جایگاه خودش را پیدا کرده و یک بازار متمرکز برای معاملات کالایی و ابزارهای مشتقه به به پشتوانه کالا در این بورس شکل گرفته است.

سلطانی نژاد با اشاره به اینکه  بورس کالا از بین برنده رانت است  و شرایطی را فراهم می‌کند تا  فروشنده بطور مستقیم کالای خود را به خریدار بفروشد، اظهارداشت:

فلسفه بورس فلزات در سال ۸۲ نیز بر همین مبنا بود.

وقتی واسطه حذف شود دیگر رانت قیمتی وجود نخواهد داشت که برخی  به سمت آن بیایند.

وی یادآور شد؛ مخالفت و مقاومت‌های صورت گرفته با بورس کالا به دلیل از بین رفتن رانت‌هایی است که مبالغ زیادی را در خود جای داده است.

بر اساس اعلام بورس کالای ایران سلطانی نژاد بیان داشت:

بورس کالا سبب شده  قیمت‌ها منطقی‌تر و نیز  مابه تفاوت قیمت  میان مصرفه کننده و تولید کننده  کمتر  شود و چنانچه  کالای مورد نظر با قیمت بالاتری فروش رود این قیمت نصیب تولید کنندگان شود.

تولیدکنندگانی که سهامداران آنها، سهامداران عمده هستند از جمله دارندگان سهام عدالت و  شرکت‌هایی که مردم عادی سهامدار آن محسوب می‌شوند،  وقتی این سهامدارن  منتفع شوند اقتصاد ملی و مردم ما منتفع خواهند شد.

مدیرعامل بورس کالا در پایان خاطرنشان کرد:

بورس کالا برای محقق شدن اقتصاد مقاومتی کمک  ویژه‌ای کرده است از جمله اینکه صنایع  بالا دستی با کمک بورس کالا توانستند بخشی از درآمدشان  را پس‌انداز و برای طرح‌های توسعه‌ای سرمایه‌گذاری کنند و چرخه در آمد- پس از انداز- سرمایه گذاری را با کمک بورس کالا شکل دهند؛ همچنین صنایع پایین دستی نیز  توسعه یافتند و شاهد افزایش تعداد و ظرفیتشان هستیم.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر