شما اینجا هستید
پلاستیک » استفاده از ظروف گیاهی بجای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در هیات‌های عزاداری

استفاده از ظروف گیاهی بجای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی در هیات‌های عزاداری

اخبار پلاستیک به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد گفت:

ضمن آرزوی قبولی طاعات و عزاداری هم وطنان با بیان چند توصیه، هیات های عزاداری، تکایا، حسینیه ها و مساجد را در ایام عزاداری محرم و صفر، به حفظ سلامت عزاداران حسینی و محیط زیست فرا خواند.

محسن جعفری نژاد بسطامی افزود:

هر ساله با فرا رسیدن ایام محرم و صفر حجم زیادی از نذورات در ظروف پلاستیکی و یکبار مصرف در مساجد، هیات‌ها و تکایای مذهبی در سطح کشور توزیع می‌شوند .

وی با برشمردن مضرات و خطرات مرتبط با مصرف غذا و نوشیدنی های داغ در ظروف یکبار مصرف و رابطه آنها با اختلال های هورمونی و ارتباط مستقیم آن با  اضافه وزن اظهارکرد:

تماس این ظروف با غذای گرم‌، چرب و داغ، خاصیت اسیدی ایجاد کرده و مواد بسیار خطرناکی تولید می کند که تهدیدی برای سلامت شهروندان محسوب شده و مواد شیمیایی موجود در ظروف پلاستیکی باعث ایجاد اختلال در عملکرد مختلف فیزیولوژیک بدن و تغیر در عملکرد هورمونی آن شده و این اختلال های هورمونی می‌تواند در ابتلای ما به چاقی و اضافه وزن نقش بسزایی داشته باشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد سرطان زا بودن ظروف پلاستیکی در مصرف نوشیدنی های داغ و غذای چرب را تائید شده دانست و از هموطنان خواست:

حتی الامکان برای توزیع نوشیدنی‌های گرم مانند شیر و چای از لیوان های کاغذی(سلولزی) استفاده کنند زیرا تحقیقات نشان داده ظروف سلولزی و گیاهی در تماس با نوشیدنی و غذاهای داغ عاری از هرگونه اثرات مضری برای بدن است .

جعفری نژاد بسطامی رفع بخش کوچکی از نیاز نیازمندان را درکاهش استفاده از ظروف پلاستیکی دانست و گفت:

در واقع همان هزینه‌ای را که برای تهیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی می خواهیم پرداخت کنیم، به جای آن با صرف خرید سبد غذایی خشک از جمله ماکارونی، روغن، برنج و غیره و توزیع آن بین نیازمندان می توان بخش کوچکی از نیاز آنان را مرتفع کرد .

وی ضمن برشمردن مزایای استفاده از ظروف گیاهی بجای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی ادامه داد:

سازگاری با طبیعت، تجزیه پذیری در خاک حداکثر پس از ۶ ماه، عاری بودن از هرگونه اثرات مضر پلاستیک می تواند جایگزینی خوب برای ظروف پلاستیکی یکبار مصرف محسوب شود اما اگر در زمینه افزایش بیماری سرطان در نتیجه استفاده از ظروف پلاستیکی اطلاع رسانی شود، اقشار مختلف مردم می پذیرند، بنابراین از فعالان محیط زیست درخواست می شود تا با کار فرهنگی جهت حذف این ظروف در میان خانواده ها و عزاداران و جایگزین کردن آن با ظروف یکبار مصرف گیاهی اقدام و برای حفاظت از محیط زیست شهر تلاش کنند .

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد عنوان کرد:

برای فرهنگ سازی در این زمینه ها ائمه جمعه و جماعات و مداحان نیز می توانند نقش بسزایی ایفا کنند و در این ایام که مردم بیشتر در مساجد و حسینیه ها حضور دارند در جلسات و سخنرانی های این ایام در انتقال مفاهیم کاربردی محیط زیستی به عزاداران حسینی ورود داشته باشند .

جعفری نژاد بسطامی به شهروندان و عزاداران توصیه کرد ضمن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و کاغذی نسبت به جمع آوری و مدیریت پسماندهای تولیدی توجه ویژه داشته باشند.

وی با بیان اینکه متاسفانه رهاسازی پسماند ناشی از نذورات در سطح معابر و نهرها موجبات آلودگی شهری را ایجاد کرده و منجر به بروز معضلات زیست محیطی می شود، از همشهریانی که نذر خود را در لیوان ها و یا بسته های یک بار مصرف ادا می کنند، خواست سطل زباله یا کیسه های زباله بزرگ نیز تهیه کرده و در محل قرار دهند تا از پخش این ظروف در خیابان جلوگیری شود .

مدیرکل حفاظت محیط زیست کهگیلویه و بویراحمد از مسئولان هیات ها و تکایا نیز خواست در جمع آوری این ظروف در محل توزیع، نظارت لازم را اعمال کنند و با توجه به افزایش حجم آب گرفتگی معابر به دلیل ریختن ظروف در آنها، لازم است مساجد و تکایا نسبت به جمع آوری این ظروف پس از مصرف اقدام کنند.

جعفری نژاد بسطامی همچنین اسراف و دور ریختن نذری و غذای سالم، را شایسته عزاداران امام حسین (ع) ندانست و آن را دور از اخلاق عنوان کرد و خواستار جلوگیری از اسراف غذا شد.

وی اضافه کرد:

امیدوارم با اطلاع رسانی و عمل به این توصیه های بظاهر ساده، بتوانیم در خلال و برپایی مراسم عزاداری، رعایت ملاحظات محیط زیستی را رعایت کنیم.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر