شما اینجا هستید
پلیمر » صادرات متانول ایران از ۸۰۰ میلیون دلار گذشت

صادرات متانول ایران از 800 میلیون دلار گذشت

 اخبار پلیمر به نقل از “خبرگزاری نیپنا” ، مجموع صادرات غیرنفتی ایران در ۹ ماه سال‌جاری به ۳۱ میلیارد و ۶۴۰ میلیون دلار رسید که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل، ۲ و ۳۹ صدم درصد کاهش داشته است.
بر اساس این گزارش ، صادرات کالاهای ایرانی به چین در ۹ ماه نخست امسال نسبت به سال گذشته ۱۲و ۷۸ درصد افزایش یافته است؛ در بازار عراق نیز رشد ۳۶ صدم درصدی ثبت شد؛ صادرات غیرنفتی ایران به کره جنوبی و افغانستان به ترتیب با افزایش ۲۸ و ۹۹ صدم درصدی و ۶ و ۲۷ صدم درصدی همراه شد اما شاهد افت ۱۸ و ۳۹ صدم درصدی صادرات کشور به امارات متحده عربی بودیم.
بر این اساس، در ۹ ماه سال‌جاری تشریفات گمرکی ۱۱۵میلیون و ۱۷۱ هزار تن کالا در گمرکات کشور همه به صورت الکترونیکی و با کنترل کامل به روش هوشمند انجام شد که از این مقدار، ۲۶ میلیون و ۵۹۵ هزار تن سهم واردات و ۸۸ میلیون و ۵۷۶ هزار تن سهم کالاهای صادراتی غیرنفتی بود.

سهم ۸٫۳۳ میلیارد دلاری ۳۹۰۰ شرکت از کل واردات

بر اساس این گزارش که از سوی گمرک ایران اعلام شده است، در ۹ ماه سال‌جاری، به مبلغ ۳۷ میلیارد و۵۷۰ میلیون دلار انواع کالا وارد کشور شد که در مقایسه با مدت مشابه سال قبل ۱۸ و ۳۱ صدم درصد افزایش نشان می‌دهد.

عمده‌ترین افزایش واردات به کالاهای اساسی، قطعات منفصله خودرو و کالاهای سرمایه‌ای اختصاص داشت.
همچنین در ۹ ماه سالجاری بیش از ۳۳ میلیارد و ۸۰۰ میلیون دلار از کل واردات ایران در اختیار۳۹۰۰ شرکت تولیدی شناخته شده و برند یا شرکت های بازرگانی معتبر بوده است که اسامی چند تاجر سرشناس نیز در میان این شرکت ها به چشم می خورد و در مجموع، بیش از۹۰ درصد ارزش کل واردات ایران به ۳۹۰۰ شرکت اختصاص دارد.
در این فهرست، شرکت های فعال در صنعت خودرو در رتبه های نخست قرار دارند؛ پس از این شرکت ها به ترتیب شرکت های معروف و فعال در حوزه تامین کالاهای اساسی، نهاده های دامی، پالایشگاهی و پتروشیمی، فولاد، دارو و صنایع غذایی دیده می شوند.
براساس این گزارش، درمجموع در ۹ ماه سالجاری شرکت های تولیدی، بازرگانی و افراد حقیقی فعال در واردات کالا بیش از ۱۷ هزار عدد بوده اند.

عمده‌ترین کالاهای صادراتی
اقلام عمده صادراتی کشور در مدت یادشده به ترتیب شامل میعانات گازی به ارزش ۵ میلیارد و ۹۸ میلیون دلار، پروپان مایع شده به ارزش یک میلیارد و ۶۸ میلیون دلار، متانول به ارزش ۸۳۵ میلیون دلار، روغن‌های سبک و فرآورده‌ها به جز بنزین با ۸۱۰ میلیون دلار و سنگ آهن هماتیت دانه‌بندی به ارزش ۷۶۵ میلیون دلار بوده است.

اقلام عمده وارداتی
اقلام عمده وارداتی در ۹ ماه سال‌جاری به ترتیب شامل قطعات منفصله برای تولید خودروی سواری با یک میلیارد و ۲۴۰ میلیون دلار، ذرت دامی به ارزش یک میلیارد و ۱۱۵ میلیون دلار، برنج یک میلیارد و ۱۵ میلیون دلار، لوبیای سویا با ۷۴۹ میلیون دلار و وسایل نقلیه موتوری با حجم سیلندر۱۵۰۰ تا ۲۰۰۰ سی سی به جز آمبولانس و هیبریدی به ارزش۶۶۰ میلیون دلار بوده است.

عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی
عمده‌ترین خریداران کالاهای ایرانی در ۹ ماه سال‌جاری به ترتیب شامل چین به ارزش۶ میلیارد و ۵۲۷ میلیون دلار، عراق با ۴ میلیارد و ۶۲۸ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۴ میلیارد و ۴۵۸ میلیون دلار، جمهوری کره با ۳ میلیارد و ۱۱ میلیون دلار و افغانستان با ۲ میلیارد و ۴ میلیون دلار بوده است.

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران

کشورهای عمده صادرکننده کالا به ایران در مدت یادشده به ترتیب شامل کشورهای چین با ۹ میلیارد و ۴۵۲ میلیون دلار، امارات متحده عربی با ۶ میلیارد و ۶۵۶ میلیون دلار، ترکیه با ۲ میلیارد و ۵۷۶ میلیون دلار، جمهوری کره با ۲ میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار و آلمان با ۲ میلیارد و ۹۵ میلیون دلار بوده است.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر