شما اینجا هستید
پلیمر » زدایش نفت از آب با نانوذرات مغناطیسی دارای پوشش پلیمری

زدایش نفت از آب با نانوذرات مغناطیسی دارای پوشش پلیمری

زدایش نفت از آب با نانوذرات مغناطیسی

اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر به نقل از ایرنا:

پژوهشگران دانشگاه تگزاس سطح نانوذرات مغناطیسی را با پلیمر پوشش داده و آنها را برای جدا کردن نفت از آب مورد استفاده قرار دادند. این نانوذرات به دلیل بار مثبت پلیمر به راحتی به ذرات نفت که دارای بار منفی هستند متصل می‌شوند.

به گزارش روز چهارشنبه گروه علمی ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو ریاست جمهوری، محققان از نانوذرات مغناطیسی برای جدا کردن روغن از آب استفاده کردند. برای این کار یک فرآیند ساده مبتنی بر نیروی الکترومغناطیسی و مغناطیس مورد استفاده قرار گرفت. پژوهشگران معتقدند این روش را می‌توان برای بهبود تصفیه آب و تولید نفت و گاز به کار گرفت. همچنین این روش می‌تواند زدایش نفت نشت یافته در آب دریا را تسریع کند.
وقتی نفت با آب ترکیب می‌شود، روش‌های رایج برای تمیز کردن آب و زدایش نفت با چالش‌هایی همراه است و علاوه بر آن، روش‌های موجود برای محیط زیست گران و خطرناک است. اما روش جدیدی که توسط محققان دانشگاه تگزاس ارائه شده است می‌تواند نتایج بهتری داشته باشد.
در مقاله‌ای که این گروه در نشریه Nanoparticle Research به چاپ رساند نشان داده است که تنها با استفاده از مواد مغناطیسی و نیروی الکترومغناطیس می‌توان نفت را از آب جدا کرد.
امروزه می‌توان سطح نانوذرات را با مواد شیمیایی مختلف نظیر پلیمر پوشش داد و در نتیجه دامنه کاربرد این نانومواد را در صنایع مختلف گسترش داد. این نانوذرات که توسط محققان دانشگاه تگزاس ارائه شده به شکلی طراحی شده ‌است که می‌توان آن را در تولید نفت مورد استفاده قرار داد. این گروه معتقدند که این روش را می‌توان برای تولید میلیون‌ها گالن آب به کار برد و در نهایت آب قابل آشامیدن تولید کرد.
روش‌های نوین تولید نفت به تولیدکنندگان اجازه می‌دهد ۹۵ درصد از نفت را از آب جدا کنند اما مقدار کمی از نفت در آب باقی می‌ماند که برای محیط زیست خطرناک است.
این گروه سطح نانوذرات را با پلیمری پوشش دادند که می‌تواند به قطره‌های نفت متصل شود. این نانوذرات از جنس مواد مغناطیسی بوده و در نتیجه می‌توان با اعمال میدان مغناطیسی آنها را جداسازی کرد. سطح این نانوذرات دارای پلیمر بوده که دارای بار مثبت است بنابراین از طریق نیروی الکترواستاتیک به ذرات دارای بار منفی نفت متصل می‌شوند. اگر ذرات مورد نظر که در آب هستند دارای بار مثبت بودند، آنگاه نانوذرات را با استفاده از مواد با بار منفی پوشش‌دهی می‌کنند.

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر