شما اینجا هستید
پلاستیک » روی گرداندن مردم از ظروف یکبار مصرف

روی گرداندن مردم از ظروف یکبار مصرف

اخبار پلاستیک به نقل از “خبرگزاری ایسنا”، امروز آسیب نوسانات نرخ ارز در ظروفی رخ نمایی می‌کند که گیاهیش بهتر از پلاستیکی بود و تمام تأکیدات، دغدغه‌ها و تلاش فعالان محیط زیستی بر این بود اما خوشبختانه یا شوربختانه شاید مردم دیگر قادر به تهیه ظروف یکبار مصرف پلاستیکی هم نباشند چه برسد به نوع گیاهی آن.

 ‌دغدغه محیط زیستی‌ها همیشه بر عدم استفاده مردم از ظروف یکبار مصرف بود و حتی بارها فریاد زدند لااقل به جای ظروف پلاستیکی از گیاهی آن استفاده کنید.

کم کم می‌رفت که این دغدغه به مرور حل شود که نوسانات نرخ ارز تمام نقشه‌ها را نقش بر آب کرد.‌

الان مردم نه تنها از ظروف یکبار مصرف گیاهی استفاده نمی‌کنند که حتی نیم‌نگاهی هم به آن ندارند پس بازاریان هم ترجیح می‌دهند سرمایه خود را صرف خریدش نکنند چرا که جز خاک خوردنشان را شاهد نخواهند بود.

هیچ سالی سابقه نداشت ظروف یکبار مصرف چنین جهش قیمتی را آن هم در ایام محرم و صفر تجربه کند اما گویا «ارز» قدرتش آنقدر زیاد بوده که همچون گردباد تمام بازار را درنوردیده و این صنف هم از این قاعده مستثنی نیست.

الان اگر به مغازه‌های فروش ظروف یکبار مصرف سرک بکشید پرنده پر نمی‌زند یا اگر هم کسی هست، در دستانش فقط ظروف پلاستیکی می‌بینید و بس.

قدرت خرید مردم و افزایش قیمت‌ها هیچ تناسبی با هم ندارد، پس یا باید قید ادای نذری را زد و پولش را صرف امور خیریه کرد یا زیر بار گرانی قد خم کرده و به هر قیمتی، قیمت گرانی‌ها را پرداخت.

هر چند مردم دلشان نمی‌آید به عشق امام حسین(ع) از ادای نذرشان دست بکشند، بنابراین ممکن است ظروف پلاستیکی تهیه می‌کنند اما کاش می‌شد دست از خرید اقلام و کالاهایی که ضرورت چندانی ندارد و بود و نبودش در زندگی خللی ایجاد نمی‌کند، بکشیم تا شاید تقاضای کم، گرد این طوفان به پا شده را بخواباند.

افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف

رئیس اتاق اصناف همدان با اشاره به افزایش ۲۵ تا ۵۰ درصدی قیمت ظروف یکبار مصرف در بازار اظهار کرد:

قیمت ظروف یکبار مصرف تابع بورس است و با توجه به گرانی مواد پتروشیمی قیمت ظروف یکبار مصرف هم افزایش یافته است.

محرابی با اشاره به قیمت فعلی ظروف یکبار مصرف خاطرنشان کرد:

در حال حاضر سه واحد تولیدی فعال در شهرک‌های صنعتی با مجوز رسمی فعالیت دارند.

وضعیت تولید ظروف پلاستیکی در همدان خوب نیست

مسئول آمار و اطلاعات سازمان صنعت، معدن و تجارت استان همدان نیز گفت:

قیمت برخی از مواد اولیه ظروف یکبار مصرف تا بیش از ۴ برابر هم افزایش داشته است.

کریمی‌جاوید با ذکر انواع ظروف یکبار مصرف عنوان کرد:

به طور کلی دو دسته ظروف یکبار در حال تولید در استان داریم که شامل ظروف آلومینیومی و پلاستیکی می‌شود؛ در بحث ظروف آلومینیومی در حال حاضر سه کارگاه تولیدی فعال دارای پروانه بهره‌برداری در استان وجود دارد که در سه شهرستان همدان‌، بهار و رزن فعال هستند اما وضعیت تولید ظروف پلاستیکی در استان وضعیت خوبی نیست و بیشتر ظروف از خارج از استان همچون تهران وارد می‌شود.

وی با بیان انکه یک واحد تولیدی فعال در ملایر و یک واحد تولیدی نیمه‌فعال در شهرستان همدان در حوزه ظروف پلاستیکی یکبار مصرف وجود دارد، درباره مجاز بودن کارگاه‌های تولیدی افزود:

درباره واحدهایی که فاقد مجوز هستند، اطلاعات دقیقی نداریم و نظارت ما بر امور فنی و تولیدی  واحدهایی است که با پروانه صنعتی فعالیت می‌کنند.

کریمی‌جاوید درباره افزایش قیمت ظروف یکبار مصرف اعلام کرد:

ظروف یکبار مصرف جزء گروه سوم کالاها قرار می‌گیرند و قیمت آنها توسط واحدهای تولیدی با رعایت قوانین قیمت‌گذاری می‌شود و با توجه به بالا رفتن مواد اولیه ظروف مانند پلی‌اتیلن که تا ۴ برابر افزایش قیمت داشته و برخی مواد شیمیایی خاص دیگر که از ۲۰ درصد تا بیش از ۴ برابر افزایش قیمت داشتند، در نتیجه قیمت‌‎گذاری این ظروف تابع قیمت مواد اولیه آن است.

وی ادامه داد:

با توجه به قرار گرفتن در ماه محرم اگر قیمت مواد اولیه تغییری نکند افزایش قیمت نخواهیم داشت اما به هر حال این امر قابل پیش‌بینی نیست و ممکن است ظروف یکبار مصرف با افزایش قیمت همراه باشد.

قیمت ظروف یکبار مصرف ۳ روز پیش ۴۰ درصد رشد کرد

یکی فروشندگان ظروف یکبار مصرف در همدان نیز گفت:

از ۳ روز پیش تا کنون قیمت ظروف ۴۰ درصد افزایش داشته و برخلاف سال‌های گذشته که در ایام محرم و صفر فروش بالایی داشتیم، امسال فروش بسیار پایین است و حتی یک سوم گذشته هم نیست.

حصارخانی افزود:

اکثر ظروفی که برای ما ارسال می‌شود از شرکت‌های تولیدی خارج از استان است و از شهرهایی مثل قروه، اصفهان و تهران ارسال می‌شود.

وی با اشاره به قیمت برخی از ظروف یکبار مصرف ادامه داد:

به عنوان مثال قیمت کیسه زباله قبلا ۳۰۰۰ تومان بود در حالیکه اینک ۱۰۰۰۰ تومان شده و دستمال کاغذی بیش از ۳ برابر افزایش قیمت داشته است همچنین ظروف گیاهی با توجه به گران بودن آن خریداری ندارد بنابراین اصلا ظروف یکبار مصرف گیاهی برای فروش نمی‌آورم.

این فروشنده در پایان گفت:

نظارتی بر روی قیمت‌ کالاهایی که فروشندگان ظروف یکبار مصرف می‌فروشند، نیست و ممکن است کالایی یکسان را هر کسی به قیمتی متفاوت بفروشد اما  امیدوارم هر چه زودتر این وضعیت سامان یابد چرا که ما از سرمایه خود استفاده می‌کنیم نه از سود فروش.

هر هفته یک قیمت جدید برای فروش اعلام می‌شود

یکی از نمایندگان عمده‌فروش ظروف یکبار مصرف در همدان نیز گفت:

در طول یک ماه ۳۰ درصد افزایش قیمت در حوزه ظروف یکبار مصرف داشتیم به طوریکه هر هفته یک قیمت جدید برای فروش اعلام می‌کنند و در طول دو هفته یکبار ۱۵ درصد و یکبار ۳۰ درصد افزایش قیمت داشتیم و در آخر اعلام کردند که جنس نمی‌فروشند و وضعیت به نحوی شده که باید با شرکت‌های تولیدی تماس بگیریم و با پرداخت مبلغی پول در انتظار ارسال ظروف بمانیم.

زارعی با اشاره به ایام محرم و صفر افزود:

در سال‌های پیش در ایام محرم و صفر که نذورات زیاد است، متقاضی برای خرید ظروف زیاد بود اما اکنون مشتری‌ها با مراجعه به ما و اطلاع از قیمت‌ها سردرگم می‌شوند چرا که با یک حساب سرانگشتی متوجه می‌شوند باید مبلغ زیادی صرف خرید ظروف یکبار مصرف کنند.

وی با بیان اینکه در این ایام هرگز افزایش قیمت در حوزه ظروف نداشتیم اما اکنون قیمت‌ها پیوسته افزایش می‌یابد، افزود:

با توجه به اینکه ما پخش عمده داریم و با قیمت پایین‌تری نسبت به بقیه ظروف را می‌فروشیم و از اجناس درجه یکی استفاده می‌کنیم که قیمتش بالاست، این باعث کاهش مشتری‌هایمان شده، در حال حاضر ۱۰ درصد سود روی جنس‌ها می‌کشیم که ۵ درصد برای کرایه ماشین‌ها، ۲ درصد سود کارگر و ۳ درصد سود خود ما است.

این نماینده عمده‌فروش ظروف یکبار مصرف در ادامه گفت:

جنس‌های ما اغلب از خارج از استان تأمین و از شهرهای تهران و خوزستان ارسال می‌شود.

تا چند ماه گذشته ظروف کاغذی هم برای فروش به مغازه می‌آوردیم اما با افزایش قیمت زیاد آن متقاضی ظروف یکبار مصرف گیاهی کم شده؛ به عنوان مثال یک بسته لیوان گیاهی که تا سه ماه پیش ۲۷ هزار تومان بود، اکنون به بیش از ۸۰ هزار تومان رسیده است.

زارعی ادامه داد:

نظارت بر فروشندگان و نمایندگی‌های فروش عمده ظروف یکبار مصرف وجود دارد و این تفاوت قیمت‌ها به علت تفاوت در کیفیت اجناس است و بستگی به واحد تولیدی که جنس از آن خریداری شود نیز دارد.

وی در پایان خاطرنشان کرد:

مشکلاتی که در حوزه ظروف یکبار مصرف به‌وجود آمده به دست فروشندگان و حتی تولیدکنندگان قابل‌حل نیست و انتظار می‌رود مقام‌های بالاتر و نمایندگان مجلس تدبیری برای این مشکل بیندیشند.

فعلا نرخ‌گذاری دقیقی در این صنف وجود ندارد

رئیس اتحادیه صنف ظروف یکبار مصرف، بلور و چینی همدان نیز اظهار کرد:

طی دو ماه گذشته ۱۰۰ درصد افزایش قیمت در ظروف یکبار مصرف داشتیم که البته ظروف پلاستیکی نسبت به ظروف گیاهی بیشتر گران شده چرا که ظروف گیاهی پیش از بالا رفتن قیمت‌ها هم گران بود.

اصغر یاوری‌یگانه افزود:

نظارت بر روی شرکت‌های تولید و فروش وجود دارد اما تنها راه تشخیص کیفیت ظروف یکبار مصرف توسط خریدارن رنگ براق ظروف درجه یک است و ظروفی که درجه یک نباشند رنگی کدر دارند.

وی با بیان اینکه فعلا نرخ‌گذاری دقیقی در این صنف وجود ندارد چرا که قیمت‌ها به سرعت تغییر می‌کنند، ادامه داد:

طی بازرسی‌ها و نظارت‌های ما موردی که با تخلف و جریمه همراه باشد، نداشتیم اما به هرحال قیمت مواد پتروشیمی افزایش یافته و نمی‌توان پیش‌بینی کرد که در این ایام هم افزایش قیمت خواهیم داشت یا خیر.

استفاده ۴۰ هزار تنی از ظروف یکبار مصرف در ماه محرم

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان همدان نیز گفت:

به علت تغییر سبک زندگی ایرانیان چند سالی است که مردم در مجالس و مراسم‌‌ مختلف خود از ظروف یکبار مصرف استفاده می‌کنند و محرم امسال هم پرشکوه‌تراز سال‌های قبل با وجود ایستگاه‌های صلواتی آغاز شده که در این ایستگاه‌ها به علت حجم زیاد مردم ظروف نذری قابل برگشت نیست و فرصت شست‌وشوی ظرف هم وجود ندارد از این‌رو استفاده از ظروف یکبار مصرف در این ایام بسیار زیاد است به طوریکه در ماه‌های دیگر سال میزان استفاده از ظروف به طور تقریبی ۲۰۰۰۰ تن است و این میزان در ماه محرم تقریبا به ۲ برابر می‌رسد.

سیدعادل عربی ادامه داد:

ظروف یکبار مصرفی که در ایام محرم استفاده می‌شود، در عرض کمتر از یک روز به طبیعت برمی‌گردد و تبدیل به زباله می‌شوند هر چند پسماندها در شهرها جمع‌آوری می‌شوند اما آن دسته از زباله‌هایی که در خارج از شهرها ایجاد می‌شود در همان محل باقی می‌ماند و مشکل اصلی در مدیریت زباله‌ها و پسماندهای بین‌راهی و خارج از شهرهاست که پس از مراسم در طبیعت همان منطقه رها می‌شوند.

وی با اشاره به ظروف یکبار مصرف گیاهی افزود:

علاوه بر مدیریت و جمع‌آوری زباله‌ها پس از اتمام مراسم، راه دیگری هم برای آسیب‌رسانی کمتر به محیط وجود دارد که آن استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی است، درست است که این ظروف قیمت بالایی دارد اما باید این هزینه را بپردازیم چرا که استفاده از ظروف پلاستیکی به طور غیرمستقیم بر نسل بعدی ما اثر می‌گذارد به طوریکه این ظروف باعث انتشار گاز دی اکسیدکربن می‌شود و این گاز وارد خاک شده و منابع آب و خاک را تحت تأثیر قرار می‌دهد بنابراین اگر محیط زیست را دوست داریم و می‌خواهیم مراسمی در شأن امام حسین(ع) برگزار کنیم باید جنبه دیگر استفاده از این ظروف را هم ببینیم.

هیئت‌ها مشکلی برای خرید ظروف یکبار مصرف گیاهی ندارند

عربی تأکید کرد:

درست است که قیمت ظروف یکبار مصرف گیاهی بالاست اما هیئت‌ها مشکل اعتبار ندارند و آنقدر هزینه‌های جانبی دارند که با مدیریت صحیح می‌توانند این هزینه را هم بپردازند البته دولت هم می‌تواند یارانه‌ای برای این ظروف در نظر بگیرد.

وی به هیئت‌های مذهبی پیشنهاد کرد:

یک نفر از هیئت‌ها به عنوان رابط محیط زیستی به اداره‌کل حفاظت محیط زیست استان معرفی کنند تا ما با تشکیل گروه‌هایی در راستای حفاظت از محیط زیست همکاری داشته باشیم و آموزش‌های لازم را به آنها بدهیم  و اگر در توان مالی ما بود کمکی هم صورت گیرد، مانند دو سال پیش که با ارائه لیوان‌های کاغذی به هیئت‌های شهر همدان و با شعار محیط زیستی کمکی به محیط زیست کردیم گرچه آن تعداد لیوان کفاف هیئت‌ها را نمی‌داد.

عربی با بیان اینکه چالش محیط زیست یک ابر چالش است و باید با تغییر سبک عزاداری‌ها کاری کنیم که به ما خرده نگیرند، عنوان کرد:

سبک عزاداری ما در بحث محیط زیستی چالش شده و مردم و عزاداران و مشتاقان امام حسین(ع) باید بدانند که این سبک عزاداری چه تأثیری بر روی محیط زیست می‌گذارد.

شاه بیت حفظ محیط زیست جلب مشارکت مردم است

وی افزود:

شاه بیت حفظ محیط زیست جلب مشارکت مردم است و نباید حتما دولت در کاری ورود کند و وضعیت اکنون ما نتیجه عدم مشارکت و همکاری مردم است به طوریکه هیچ قانونی وجود ندارد که استفاده از ظروف یکبار مصرف را منع کنیم البته در قالب تابلوی نمایشگری که مربوط به سازمان محیط زیست است، شعارها و پیام‌هایی را برای مردم به نمایش خواهیم گذاشت و مسئولیت آموزش و فرهنگسازی هم با ماست اما پویش‌هایی که در این راستا باید شکل بگیرد به عهده سمن‌ها و مشارکت مردمی است و البته شهرداری هم باید همکاری‌ لازم را در این زمینه داشته باشد.

استفاده تنها ۵ درصد هیئت‌ها از ظروف یکبار مصرف گیاهی

مدیرکل تبلیغات اسلامی استان همدان نیز گفت:

یکی از مناسبت‌های مهم در زمینه مسائل فرهنگی، تربیتی، اجنماعی و حتی سیاسی ماه محرم است و ارکان اصلی در این ایام مساجد و حسینیه‌ها و در رأس آن هیئت‌هاست که در خصوص فرهنگسازی و تربیت اجتماعی فعال هستند.

حجت‌الاسلام علی دشتکی افزود:

هر سیاست‌گذاری که در شوراها اتخاذ می‌شود به مرحله اجرا می‌رسد اما طرح‌هایی که مستلزم پرداخت هزینه است از طریق اعضای هیئت‌ها و مردم تأمین شده و با توجه به اهمیت و ضروریتی که دارد، اولویت‌بندی می‌شود.

وی درباره پیشنهاد محیط زیست به استفاده هیئت‌ها از ظروف یکبار مصرف گیاهی عنوان کرد:

با توجه به مسائل زیست‌محیطی استفاده از ظروف یکبار مصرف گیاهی و تعامل با دوستان محیط زیستی، استفاده از این ظروف را در تا حدودی در اولویت‌های خود قرار داده‌ایم اما فرهنگسازی زمانبر است و همانطور که طی ۱۰ سال خود فرهنگ استفاده از این ظروف را در نذورات به وجود آوردیم چند سال هم زمان می‌برد تا این معضل حل شود.

سال گذشته و امسال اقداماتی در این زمینه انجام شده و بر اساس برنامه‌ریزی‌ها و اقدامات صورت گرفته حدودا ۵ درصد از هیئت‌ها به رعایت این موضوع می‌پردازند.

افزایش دلار میزان استفاده از ظروف یکبار مصرف را کاهش داده است

یک فعال محیط زیست در همدان نیز گفت:

دلار روی هر چیزی که تأثیر منفی گذاشت باعث شد با افزایش قیمت دو سه برابری ظروف یکبار مصرف میزان استفاده از آن کاهش یابد.

محمد سوزنچی افزود:

۲۰ سال پیش نذورات به این شکل نبود اما اکنون نذر امام حسین(ع) با تکنیک مصرف‌گرایی همراه شده است.

هیچ جای دنیا به این صورت نیست که نذورات خود را در ظروف یکبار مصرف دست مردم بدهند اما چشم و هم‌چشمی و روش‌های اشتباه باعث شده ما این کار را انجام دهیم.

در دین احادیث بسیاری درباره همسایه، موجودات زنده و کاشت و نگهداری از درختان داریم، روز عاشورا از شدت اسراف به گناه گرایش پیدا می‌کنیم و همه علما امسال توصیه کرده‌اند که به علت فشارهای اقتصادی از اسراف بپرهیزیم و همین ظروف یکبار مصرف اسراف محسوب می‌شوند.

وی با اشاره به اقدامات خودجوش مردمی گفت:

سال ۹۲ به همه گفتیم در روز عاشورا زباله‌ها را از جلوی پای مردم جمع کنند و حدودا ۸ نفر در این حرکت خودجوش شرکت کردند، سال بعد این تعداد به ۱۴۰ نفر و سال بعدش به ۲۰۰ نفر رسید و در نتیجه شهرداری در سال‌های بعدی از این کار حمایت کرد و پارسال این آمار به ۳۰۰ نفر رسید و پیش‌بینی می‌شود امسال به ۵۰۰ نفر هم افزایش یابد.

کسانی‌که زباله‌ها را با سربند خادم‌الحسین(ع) جمع‌آوری می‌کردند باعث شد مردم تحت تأثیر قرار گیرند و زباله نریزند یا کمک به جمع‌آوری کنند.

بنر، بیلبورد و همایش در جلب مشارکت تأثیر چندانی ندارد

دبیر شبکه تشکل‌های زیست محیطی همدان افزود:

بنر، بیلبورد و همایش در جلب مشارکت تأثیر چندانی ندارد و وقتی شهرداری حاضر به حمایت از ما شد، درخواست هیچ‌‎گونه بیلبوردی نکردیم چرا که به اندازه هر بیلبورد آلودگی با حجمی زیادتر از خود خبر آلوگی ایجاد می‌کند.

بنده بعد از ۱۵ سال کار اجتماعی و فعالیت مدنی فهمیدم که خیلی‌ها به خاطر منافعشان با NGOها همکاری می‌کنند.

وی ادامه داد:

۱۰ سال تلاش کردیم تا هزینه واردات را از روی ظروف یکبار مصرف گیاهی برداریم و گفتیم  در عوض برای آن یارانه بدهید تا قیمت تمام شده آن یک و نیم برابر ظروف پلاستیکی باشد اما مافیای ظروف یکبار مصرف پلاستیکی آنقدر بالاست که این کار انجام نشد.

سوزنچی خاطرنشان کرد:

مدت ماندگاری ظروف کاغذی در طبیعت ۳ سال و ظروفی که با ذرت و نشاسته شکل گرفته‌اند، ۶ ماه است و به طور قطع این ظروف ارزش بسیار بیشتری نسبت به ظروف پلاستیکی دارند اما هزینه آنها بالاست و مردم به سمت این ظروف نمی‌روند.

وی در پایان با اشاره به فعالیت‌های محیط زیستی مردم بیان کرد:

۷ بانو در همدان هستند که درب بطری‌های پلاستیکی را جمع می‌کنند و تا کنون ۵۰ ویلچر از این طریق خرداری کرده‌‌اند.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر