روش تولید مستربچ

قیمت روز مواد پلاستیک

ترکیبات مستربچ

رنگ + حامل + افزودنی = رنگ مستربچ

 

۱)روش پیش اختلاط:

مستربچ

در فرآیند تولید مستربچ به روش پیش اختلاط از یک مخلوط کن داخلی با سرعت بالا استفاده کرده تا یک مخلوط همگن از فرمولاسیون مستربچ(پودر پلیمر,پیگمنت وعامل پراکنش) تولید شود. پیش اختلاط در دو نوع سرد و گرم انجام می شود.

در نوع سرد صرفا مخلوطی همگن از اجزا تشکیل می شود.در حالی که در نوع گرم به علت ایجاد انرژی و اصطکاک کافی عامل پراکنش ذوب شده و خیس شدگی پیگمنت ها آغاز می شود.

واضح است که پراکنش بهتر در پیش اختلاط نوع گرم اتفاق می افتد سپس این مخلوط همگن به اکسترودر فرستاده می شود تا وزن کشی شود.

———————————————————————–

بیشتر بدانید: مستربچ و کامپاند چیست ؟

بیشتر بدانید: کاربرد مستربچ

———————————————————————–

 

بعد از وزن کشی مخلوط وارد قسمت تغذیه اکسترودر و ماردون شده ,ذوب می شود . برهم کنش و پراکنش پیگمنت ها درون مذاب پلیمری صورت می گیرد .در نهایت مذاب خروجی از دای خردشده ،در حمام آب سرد می شود ، همگن سازی شده و به صورت گرانول بسته بندی میشود.

این روش به علت هزینه سرمایه گذاری کم ،کیفیت بالای محصول ،سرعت بالای خروجی محصول به طور عمده استفاده می شود .میزان خروجی بین ۱۰۰ تا ۵۰۰ کیلوگرم برساعت متغیر است.

 

۲) روش تسهیم خوراک :

مستربچ

درفرآیند تولید مستربچ به روش تسهیم خوراک ابتدا پودر پلیمر به صورت جدا وارد مخزن تغذیه شده و در آنجا وزن کشی می شود.سپس وارد ناحیه تغذیه اکسترودر دو مارپیچه شده و عملیات ذوب آن شروع می شود.

در سمت دیگر واکس (عامل پراکنش) و پیگمنت درون مخلوط کن داخلی با سرعت بالا پیش اختلاط شده و مخلوط همگنی از آنها تهیه می شود. سپس وزن کشی شده و توسط خط جانبی تغذیه اکسترودر به مذاب پلیمری درون اکسترودر اضافه می شود .

مزیت این روش این است که پیگمنت دیگر وارد ناحیه ذوب نمی شود و لازم نیست از آن عبور کند که از خطر کلوخه شدن آن کاسته می شود .

به علت مقاومت حرارتی پایین تر پیگمنت ها در روش قبلی ,ممکن است پیگمنت ها دیگر قدرت رنگدهی لازم را نداشته باشند یا کیفیت رنگ آنها کاسته شود که با این تکنیک این مشکل رفع می شود.

دراین روش معمولا مستربچ با کیفیت عالی و با کیفیت بالا تر از روش پیش اختلاط بدست می آید. ماردون اکسترودر دو ماردون برای این فرآیند نسبت طول به قطر ۴۰ تا ۴۸ را داراست که برای تولید مستربچ های کربن بلک و تیتانیوم دی اکسید استفاده می شود .

به دلیل پیچیدگی سیستم هزینه سرمایه گذاریه اولیه افزایش می یابد. از این روش برای تولید محصول به میزان ۵۰۰ تا ۵۰۰۰ کیلوگرم بر ساعت استفاده می شود.


کلمات کلیدی مرتبط :

ترکیبات مستربچ

قیمت دستگاه تولید مستربچ

قیمت مستربچ

تفاوت مستربچ و کامپاند

کامپاندینگ چیست

کاربرد مستربچ

قیمت مستربچ رنگی

تولید کنندگان مستربچ

 

 

 

منبع

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز این مقاله
Author Rating
51star1star1star1star1star

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر