شما اینجا هستید
پلاستیک » تسریع در حرکت شیراز به سمت شهر بدون پلاستیک

اخبار پلاستیک به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ، مدیرکل حفاظت محیط زیست استان فارس از تلاش برای تسریع در مسیر اهداف پویش “شیراز شهر بدون پلاستیک” با الزام فروشگاه‌های بزرگ به استفاده از کیسه‌های پلاستیکی زیست تجزیه پذیر، خبر داد.

 سعید محمودی سه شنبه ۱۰ مهر در حاشیه چهارمین جلسه کارگروه مدیریت پسماند استان فارس، به خبرنگاران گفت:

در این جلسه مقرر شد با نظارت مستقیم سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره کل محیط زیست فارس، فروشگاه‌های بزرگ استان موظف به استفاده از پلاستیک های زیست تجزیه پذیر شوند‌.

او گفت:

این اقدام راستای اهداف پویش “شیراز، شهر بدون پلاستیک” و با استناد به موضوع تصویب نامه شماره ۲۸۵۱۰/ت۵۱۰۲۴ هـ مورخ ۹۴/۳/۹، سند آسیب شناسی کلان شهرها در بخش محیط زیست – مدیریت پسماند، انجام شده است.

محمودی با بیان اینکه طی یک ماه آینده فروشگاه‌های بزرگ شیراز موظف به اجرای این دستورالعمل خواهند شد، گفت: فروشگاه‌های هایپر استار مجتمع خلیج فارس، افق کورش، تیرازیس، جانبو، الماس شهر، رفاه، نگین، اتکا، سروش و ایران لند، در سراسر استان موظف به اجرای این مصوبه خواهند بود.

او اضافه کرد:

برای نظارت بر حسن اجرای این مصوبه و عملیاتی شدن آن، بازرسی از فروشگاه‌های بزرگ به عهده سازمان صنعت، معدن و تجارت و اداره‌ کل حفاظت محیط زیست گذاشته شده است.

این کارشناس محیط زیست گفت:

زندگی مدرن علاوه بر رفاهی که برای انسان به همراه داشته، گاه ضررهای جبران ناپذیری را نصیب او می‌کند.

کیسه های پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف نیز مصداق این مورد است.

او گفت:

زمانی که این کیسه ها و ظروف، جایگزین نمونه‌های پارچه‌ای و کاغذی شد، شاید کمتر کسی فکر می کرد این جایگزین‌ها، تبدیل به یکی از معضلات اصلی محیط زیست شود .

محمودی خاطرنشان کرد:

بازیافت پلاستیک در طبیعت به طور طبیعی ۳۰۰ تا ۵۰۰ سال زمان لازم دارم و معایبی همچون سرطان زایی در نتیجه مهاجرت مونومر از کیسه ها و ظروف پلاستیکی به داخل مواد موجود در ظرف، عدم سازگاری با محیط زیست و طبیعت و از بین رفتن سرمایه ملی در اثر استفاده از منابع غیرقابل تجدید، بخشی از مشکلات این آلاینده‌های زیست محیطی است.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر