شما اینجا هستید
پلاستیک » انباشته شدن پسماندهای پلاستیکی در قطب شمال

انباشته شدن پسماندهای پلاستیکی در قطب شمال

اخبار پلاستیک به نقل از “خبرگزاری ایسنا” ،  به گفته دانشمندان زیست‌محیطی، پسماندهای پلاستیکی در حال انباشته شدن در مناطق بکر نروژیِ قطب شمال هستند.

 کارشناسان نسبت به غلظت زیاد ذرات میکروپلاستیکی در یخ‌های دریاها اعلام نگرانی کرده‌اند.

به گفته آنها پسماندهای پلاستیکی تقریبا در هر نقطه از قطب شمال به چشم می‌خورد و برای پاکسازی زباله‌هایی که چند دهه است به دریا ریخته می‌شوند صدها سال زمان لازم است.

وزیر محیط زیست نروژ در این ارتباط گفته سیاستمداران در گذشته به طور کامل وسعت این معضل را ثبت نکرده اند.

یک گزارش تلفیقی از یک موسسه قطبی نروژی با تاکید بر لزوم تحقیقات بیشتر در مورد میزان آسیب‌های احتمالی از پسماندهای پلاستیکی نشان می دهد که اثرات این معضل تاکنون بر زئوپلانکتون‌ها، بی‌مهرگان، ماهی‌ها، پرندگان دریایی و پستانداران مشاهده شده است.

تحقیقات نشان می دهد که تنها در یک لیتر از یخ ذوب شده اقیانوس منجمد شمالی ۲۳۴ ذره پلاستیکی یافت شده است که این میزان بسیار بیشتر از مقدار موجود در آب‌های آزاد است.

محققان این اتفاق را این گونه توضیح می‌دهند که با توجه به اینکه یخ دریاها از سطح اقیانوس‌ها شکل می گیرند و این ذرات پلاستیکی نیز در سطح آب‌ها شناورند با یخ زدن سطح آب این ذرات در یخ‌ها گیر می‌افتند.

به گزارش بی‌بی‌سی، اگر چه دانشمندان هنوز در مورد میزان این تهدید مطمئن نیستند اما نگرانی‌ها در مورد اثرات این ذرات روی حیات وحش قطب شمال با توجه به ذوب شدن یخ‌ها و آزاد شدن ذرات پلاستیک افزایش می یابد.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر