شما اینجا هستید
پلیمر » اجرای پروژه بهبود فرآیند مدیریت پساب در پتروشیمی تبریز

اجرای پروژه بهبود فرآیند مدیریت پساب در پتروشیمی تبریز

اخبار پلیمر به نقل از “خبرگزاری نیپنا” ،  به نقل از روابط عمومی پتروشیمی تبریز این پروژه در راستای صیانت از محیط زیست و کاهش مصرف حامل های انرژی در پژوهش و فناوری تعریف گردید و پس از طی مراحل آزمایشگاهی، فاز پایلوت پروژه در واحد ABS مورد تست میدانی قرار گرفت که باعث بهبود کیفیت پارامترهای خروجی پساب و کاهش ۷۰درصدی لجن مازاد بیولوژیکی شد.

براین اساس پس از مثبت ارزیابی شدن نتایج پروژه اقدام به تعریف پروژه شماره۰۸۷۱۷۳۹۶۱۴در واحد بازیافت گردید.

دراین پروژه از میکروارگانیسم های سازگار با نوع فاضلاب با نام تجاری بیوویتا استفاده شد.

این میکروارگانیسم ها با فعال کردن هر سه چرخه کربن، نیتروژن و فسفر باعث کاهشCOD, BOD,N,P و روغن می شوند و در شرایط شوک وارد مرحله هاگ شده و دوباره در شرایط مساعد شروع به رشد و فعالیت می کنند.

با توجه به خصوصیات فاضلاب پتروشیمی تبریز تزریق بیویتا با یک برنامه خاص و با زمانبندی ۱۲۰ روزه و بصورت تدریجی از مورخ ۹۷/۶/۳ با همکاری گروه های مربوطه انجام و پایش های لازم طبق برنامه بعمل آمده است.

بمنظور کنترل شرایط و ارزیابی نتایج، پایلوت حوضچه بیولوژیکی در آزمایشگاه تجهیز و راه اندازی گردید.

مقایسه نتایج حاصل از نمونه گیری های انجام شده از واحد بازیافت و تطبیق آن با پایلوت نشان داد که کیفیت پساب خروجی در مدت اجرای پروژه بهبود یافته، سازگاری و بارگیری میکرو ارگانیسم های جدید در مدت ۱۱۵روز بخوبی صورت گرفته است بطوری که میزان زیست توده(MLSS)از حدود ppm 1000 به بیش از ppm 3500 افزایش یافته است که دلیل بر افزایش بیو مس و سازگاری میکرو ارگانیسم ها می باشد.

بررسی میکروسکوپی لجن بیو لوژیکی تنوع بسیار خوب میکرو ارگانیسم ها را تایید کرد.
از آنجاییکه حدود ۵۰درصد هزینه های تصفیه خانه ها مربوط به جمع­ آوری و حذف لجن می باشد، لذا این پارامتر بعنوان مهمترین دستاورد پروژه مورد بررسی قرار گرفت.
میزان لجن مازاد تخلیه شده از کلاریفایر بیولوژیکی درمدت۱۱۵روز فقط ۱۴۰مترمکعب بودکه نشان از کاهش حدود۹۰ درصدی لجن مازاد بیولوژیکی می باشد.

اجرای پروژه باعث کم شدن گاز مصرفی زباله سوز به علت کاهش چشمگیر لجن تولیدی، بهبود پارامتر های پساب خروجی، کاهش هزینه های سوزاندن زباله و کاهش آلودگی های زیست محیطی شده است.

لازم به توضیح است که برای سوزاندن لجن بیولوژیکی در هر ساعت مقدار ۱۲۰ نرمال متر مکعب گاز مصرف می شود.

منبع

Summary
Review Date
Author Rating
51star1star1star1star1star

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر