pvc چیست؟

قیمت روز مواد پلاستیک

پلی وینیل کلراید (pvc)

پلی‌ وینیل کلراید به انگلیسی(Polyvinyl chloride)  ، یا پی‌وی‌سی (PVC) یکی از پرکاربردترین نوع پلاستیک است. در شرایط کنونی PVC از مهمترین محصولات در صنعت پتروشیمی می باشد.

به طور کلی بیش از نیمی PVC های ساخته شده توسط بشر در صنعت ساختمان بکار می رود؛ به این دلیل که PVC  دارای قیمت مناسبی می باشد و به سادگی سر هم‌بندی می‌شود ، مورد استفاده قرار می گیرد.

اخیرا PVC جایگزین مصالح ساختمانی قدیمی نظیر چوب، سیمان و سفال شده اند. با وجود کشف این ماده ایده‌آل در صنعت ساخت و ساز همچنان نگرانی در رابطه با زیان بار بودن PVC برای محیط زیست و سلامتی انسان وجود دارد.

pvc


بیشتر بدانید: UPVC چیست؟

تولیدکنندگان پنجره UPVC

تفاوت PVC با PE


 

موارد استفاده  پی وی سی:

 • وینیل سایدینگ
 • علامت مغناطیسی کارت‌ها
 • برش عمودی پنجره‌ها
 • صفحات گرامافون
 • لوله و لوله کشی
 • کانال و لوازم نصب کردنی
 • کیف‌های ارزان قیمت
 • پنجره‌های تاریک (بدون دید)
 • اثاثه یا لوازم داخلی نظیر پرده
 • کف سازی و ساختن سقف
 • پوسته کابل‌های الکتریکی
 • توپ‌های بازی سبک وزن

 

همچنین ماده ایست که اغلب برای لوله کشی آب و فاضلاب به علت مقرون به صرفه بودن و انعطاف‌پذیر بودن بسیار استفاده می‌شود.  PVC میتواند به عنوان یک پلاستیک مفید و کارآمد بکار رود، یا با انواع نرم کننده ها ترکیب شده تا پلاستیک انعطاف پذیر تولید کند.

در تولید کیسه­ های خون که به فراوانی در صنعت پزشکی مورد استفاده قرار می گیرد و جنبه کاملا حیاتی دارد، از همین پلیمر استفاده می شود. چرا که این پلیمر در عین حال که از انعطاف پذیری بالایی برخوردار است مقاومت بسیار بالایی از خود نیز نشان می­دهد.

از مزیت های این پلیمر مقاومت بالای آن در مقابل چربیها، روغنها و اسیدها و بازهاست. ضمنا خواص نارسایی الکتریکی خوبی دارد و در برابر حرارت مقاوم است.

همچنین PVC در مقابل آب، مقاومت بسیار خوبی دارد. از مهمترین مزیتهای این پلیمر نسبت به سایر پلاستیک ها، کیفیت بالای آن است که موجب آمیختگی با انواع نرم کننده ها می شود، محصولات پلاستیکی از سخت ترین شکل تا منعطف ترین شکل را تولید کند. چنین تنوعی را هیچ پلاستیک دیگری از خود نشان نمی­دهد.

PVC  به دو دسته کلی تقصیم می شود:

 • نوع سخت
 • نوع انعطاف پذیر

اگر  PVCبا نرم­ کننده آمیخته نشود و یا با مقدار کمی از آن آمیخته گردد، یک پلاستیک قوی و سخت بدست می­آید.

حوزه مصرفی نوع سخت این پلیمر، لوله و اتصالات ساختمانی و نیز استفاده در پوشش های خارجی و پاتل­های ساختمانی می باشد.

PVC سخت در موارد از قبیل مجاری فاضلاب، ناودانها، لاستیکهای درزگیر درب و پنجره قطعات اتومبیل، کارت های اعتباری و قالب گیری بادی بطری ها به مصرف می رسد.

مصارف PVC انعطاف پذیر، متنوع است، از تولید انواع کاغذ دیواری و رومبلی تا تولید ورق و فیلم از جمله موارد استفاده این پلیمر می باشد.

سایر کاربردهای آن در خط کشی استخرهای شنا، اسباب بازیهای متورم شونده، شیلنگ های باغچه ای، پرده های حمام، رومیزیها و … خلاصه می گردد.

در حال حاضر ، مصرف جهانی این پلیمر ۴/۲۷ میلیون تن است که رقمی معادل ۱۶ درصد از مصرف پلیمرهای اساسی را به خود اختصاص داده است، پیش بینی می شود که تا سال ۲۰۲۰ مصرف این پلیمر در جهان بالغ بر حدود ۸/۵۸ میلیون تن گردد. بررسی ظرفیت­های تولید و میزان مصرف جهانی PVC بین سال های ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۱ به طور متوسط رشد سالانه ۵/۴ درصد را نشان داده است.

تکنیک ‌های شکل دادن پی ‌وی‌ سی:

مخلوط کن‌ های پودری: مخلوط کردن عناصر متفاوت به وسیله این مخلوط کننده‌ها صورت می گیرد . البته باید توجه کرد که در مخلوط کردن پایدارکننده‌ها، روان‌کننده‌ها، پیگمنت‌ها و… که باید مقدار آنها نسبتاً پایین باشد ممکن است که مشکلاتی به وجود آید.

دستگاه‌های ژلیفیکاسیون:  از انواع ماشینهای تولید ورقه می‌باشند.

دستگاه‌های حالت دهنده : شامل چند پیچ مته‌ای گردان می باشد.

کلندرها:  برای تولید ورقه‌های بزرگ از جنس کائوچو و ترموپلاستیک‌ها رزین نرم شده را بین دو و یا چند سیلندر عبور می‌دهند.

شکل دادن در فشار کم: قالب گیری به‌وسیله فشار و انژکسیون دارای سرعت بالا و برای تولید اشیا قالب گیری شده با فضا کم و متوسط به کار می‌رود.

قالب گیری به روش تزریقی، اکستروژن و شکل دادن حرارتی نیز از راه های دیگر تولید ان است .

تاریخچه PVC

پلی وینیل کلراید به طور کاملا تصادفی در قرن ۱۹ کشف شد. این ماده برای اولین بار در سال ۱۸۳۵ به‌وسیله هنری ویکتور رگنالت کشف شد و در ۱۸۷۲ توسط اوگن بومان توسعه داده شد. بر اساس تحقیق هر دو دانشمند پلیمر زمانی کشف شد  که یک ماده جامد سفید رنگ داخل مقداری از وینیل کلراید در معرض تابش نور آفتاب قرار گرفت.

آمایش PVC

پلی وینیل کلراید به‌وسیله پلیمریزاسیون مونومر وینیل کلراید تشکیل می شود. عمده تولید محصولات پی وی سی از طریق بسپارش تعلیقی صورت می گیرد و از بسپارش‌های توده‌ای و امولسیونی به مقدار کمتر و از بسپارش محلولی به ندرت استفاده می‌شود.

پلی وینیل کلراید دارای بلورینگی بسیار کمی است اما به دلیل وجود زنجیرهای حجیم ( که در اثر جانشینی کلر است) از استحکام بالایی برخوردار است.

مقدار  TJبالا به هشتاد و یک درجه سانتیگراد می رسد ولی مقدار این TJ آنقدر زیاد نیست که در فرایند با متد مختلف مشکلی ایجاد کند. در برابر گرما و نور تقریبا ناپایدار است و هیدروژن کلرید از خود خارج می کند.

پی وی سی یک نوع پلاستیک سخت است که از طریق افزودن روان‌کننده‌ها انعطاف‌پذیر می‌شود. بیشترین کاربرد آن در شاخه فتالیت است.

قبل از قرن بیستم شیمیدان روسی ایوان استرا میسلنسکی و فریتز کلیت از کمپانی گریشم الکترون شیمی آلمان هر دو در پی این بودند تا PVC را در محصولات تجاری استفاده کنند اما مشکلات و گاهی شکنندگی پلیمر ها تلاش‌های آنها را بی ثمر می‌گذاشت.

در سال ۱۹۲۶ والدو سیمون از بی اف گودریچ روسی برای نرم کردن PVC از طریق مخلوط کردن آن با افزودنی‌های مختلف تلاش بسیاری انجام داد و ماده‌ حاصل بسیار انعطاف‌پذیر بود که به سادگی در تمامی فرایندها استفاده می شد و چندی بعد استفاده‌های فراوانی در صنعت داشت.

مونومر وینیل کلرید

بسیاری بر این باور اند که اکثر محصولات وینیلی اگر به نحوه درست مصرف شوند بی ضرر خواهند بود اگرچه چند نوع از این افزودنیها از محصولات وینیلی هستند و می‌توانند نشت کنند، اگر چه  PVCاسباب بازی‌های نرم که مخصوص نوزادان ساخته شده است بسیار ایمن است ولی همچنین این نگرانی وجود دارد که افزودنیهای که داخل اسباب بازی‌ به کار میروند هنگامی که کودکان انرا داخل دهان خود می برندد خطرناک نباشد و باعث ایجاد بیماری نشوند

زیرا محصولات PVC تولید شده‌ بیشترین مواد سمی شیمیایی بنام دی-اوکسین را تولید می کند .این موادمضر هنگامی که محصولات PVC سوزانده یا دفن می‌شوند می‌توانند ضرر فراوانی داشته باشند، به خاطر اینکه سوزاندن انها باعث آزاد کردن مقدار زیادی دی-اوکسین می شود که  اجزای تشکیل دهنده کلرین است و به محیط زیست آسیب جدی وارد می کنند.

در سال۲۰۰۶ اتحادیه اروپا یک قانون برای منع استفاده از ۶ نوع فتالیت نرم‌کننده در اسباب بازی‌ها تصویب کرد . در سال ۲۰۰۳ کمیسیون امنیتی محصولات مصرفی آمریکا  این مصوبه را انکار کرد و همچنان در ساخت اسباب بازی ها از این محصولات استفاده کرد. اما در آمریکا اکثر شرکت ها به صورت خودجوش در ساخت اسباب بازی‌ها از این محصول استفاده نکردند.

 U-PVC پلی وینیل کلراید سخت

کاربرد اصلی: پنجره‌های یو ‌پی ‌وی ‌سی

همچنین محصولات دیگری هستند که پروفیلهای اکسترود شده انها بر پایه پلی وینیل کلراید سخت (U-PVC) با مقاومت بالا هستند که دارای سطح خارجی سفید رنگ می‌باشند و در تولید در و پنجره‌هایی که در نمای ساختمان قرار دارند بکار گرفته شده است.

پروفیلها به دو صورت تولید می شوند که ممکن است کاملاً از مواد خام ساخته شده باشند و یا دارای ضایعات و مواد بازیافتی باشند که این می‌تواند توسط PVC  سخت و بوسیله کواکستروژن پوشش داده شده باشد.

اطلاعات ایمنی PVC : مقداری کمی خطرناک بودن، در غلظت بالا باعث آسیب دیدن چشم می شود. خوردن این ماده باعث تحریک دستگاه گوارش و مصمومیت در اثر تنفس, تهوع و… می شود.

 

کلمات کلیدی مرتبط

پلی وینیل کلراید (pvc)

پلی وینیل کلراید چیست

خرید پی وی سی

پی وی سی کابینت

انواع پی وی سی

نقطه ذوب پی وی سی

پی وی سی قلب چیست

تفاوت لوله های pvc و upvc

قیمت پی وی سی

پی وی سی دیوار

خرید پی وی سی

پی وی سی سقف

پی وی سی چیست

پی وی سی کابینت

پی وی سی قلب

پی وی سی نرم

Summary
Review Date
Reviewed Item
امتیاز این مقاله
Author Rating
51star1star1star1star1star

صنایع پلاستیک و پلیمر | اخبار صنایع پلاستیک و پلیمر